زور آموزش سیاست فناوری فناوری دانشگاه

زور: آموزش سیاست فناوری فناوری دانشگاه دانشگاه بیت المال اخبار کنکور و دانشگاه

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مجلس درمواردی مثل تروریسم وپولشویی مستقلا قانون بگذارد / رهبر معظم انقلاب

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: همانگونه که راجع به بعضی کنوانسیونهای بین‌المللیِ اخیراً مطرح شده است در مجلس گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل هس

مجلس درمواردی مثل تروریسم وپولشویی مستقلا قانون بگذارد / رهبر معظم انقلاب

رهبر معظم انقلاب: مجلس درمواردی مثل تروریسم وپولشویی مستقلا قانون بگذارد

عبارات مهم : ایران

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: همانگونه که راجع به بعضی کنوانسیونهای بین المللیِ اخیراً مطرح شده است در مجلس گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل هست، باید مستقلاً در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانونگذاری کند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبحگاه امروز (چهارشنبه) در دیدار مدیر و نمایندگان و جمعی از کارکنان مجلس شورای اسلامی، مجلس را رکن رکین نظام و به فرموده امام راحل، عصاره فضائل یعنی جوهره برترین خصوصیات ملت خواندند و افزودند: نمایندگان در قانونگذاری و عمل به وظایف اساسی خود پرسشها مهمی همچون «اولویت های کشور، برطرف پرسشها مردم بویژه طبقات ضعیف و متوسط، تأثیرناپذیری از دیدگاههای غربی، انقلابی گری و پرهیز از اشرافی گری» را مورد توجه کامل قرار دهند.

حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای سخنانشان خدمت خالصانه به مردم را برترین عبادات دانستند و گفتند: همه اقدامات، واکنش‌ها و گفتار نمایندگان اگر جهت خدا و در راه رضای او باشد، خدمت واقعی و موجب تقرب به پروردگار است.

مجلس درمواردی مثل تروریسم وپولشویی مستقلا قانون بگذارد / رهبر معظم انقلاب

ایشان با تأکید بر اینکه کیفیت مجلس در هر دوره باید نسبت به دوره قبل زیاد کردن یابد، دستیابی به این نشانه را در گرو کار زیاد و بهتر برشمردند و خاطرنشان کردند: لازمه در صدر قرار گرفتن در میدان خدمت، کار برتر و اقدام و عمل اساسی است.

رهبر انقلاب اسلامی، گزارش مدیر مجلس از کارهای انجام شده است را خوب ارزیابی کردند و در عین حال افزودند: شاخصهای کمّی همچون تعداد مصوبات جهت این ارزیابی کافی نیست بلکه باید وزن مصوبات در مدیریت کشور یعنی تأثیر قوانین در پیشرفت کشور عزیزمان ایران و برطرف پرسشها مردم، اندازه گیری شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: همانگونه که راجع به بعضی کنوانسیونهای بین‌المللیِ اخیراً مطرح شده است در مجلس گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل هس

ایشان با اشاره به تعبیر امام بزرگوار از مجلس به عنوان «عصاره فضائل ملت»، خاطرنشان کردند: ملت کشور عزیزمان ایران در تاریخ نماد فضائلی همچون «ایمان، علم، اعتماد به نفس، استقلال، پایداری و افتخار به داشته های خود» بوده است و بر همین اساس، مجلس و نمایندگان آن باید عصاره چنین فضائلی و مظهر عزت ملی، اقتدار و استحکام نظام اسلامی باشند.

حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه تأکید کردند: مجلس نباید نماد تردید و خودکم بینی، یأس و ناامیدی، و بی اعتنایی و بی مبالاتی به پرسشها کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت ها و توانایی های ملی نگاه کند.

رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری دو نمونه تاریخی از تهاجم بیگانگان یعنی ورود سلجوقیان و مغول ها به کشور عزیزمان ایران و همچنین با اشاره به ورود اسلام عزیز به ایران، خاطرنشان کردند: در همه این دوره ها زبان فارسی و فرهنگ و هنر و تمدن ایرانی محفوظ ماند و روز به روز پیشرفت کرد که این نشانه اقتدار و استحکام ملت است.

مجلس درمواردی مثل تروریسم وپولشویی مستقلا قانون بگذارد / رهبر معظم انقلاب

ایشان، با اشاره به دشمنی همه جانبه با مردم کشور عزیزمان ایران در چهل سال گذشته افزودند: چهل سال است که جبهه عظیمی از دشمن های همچون جنگ احزاب در صدر اسلام با هر کار ممکن مانند جنگ و تحریم و توطئه امنیتی، سخت ترین کارها خصمانه را علیه ملت کشور عزیزمان ایران انجام داده اند ولی امروز علم، اقتدار، پیشرفت، عظمت و حضور بین المللی کشور عزیزمان ایران روزافزون و غیرقابل مقایسه با روز اول انقلاب است.

حضرت آیت الله خامنه ای در نوعی جمع بندی از این بخشِ سخنانشان خطاب به نمایندگان تأکید کردند: ملت کشور عزیزمان ایران چنین ملت پرافتخار و ممتازی هست، بنابراین شما که عصاره فضائل آنها هستید با این نگاه به خود و مجلس بنگرید و وظایفتان را انجام دهید.

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: همانگونه که راجع به بعضی کنوانسیونهای بین‌المللیِ اخیراً مطرح شده است در مجلس گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل هس

رهبر انقلاب اسلامی، «قانون گذاری و ریل گذاری حرکت اجرایی کشور» را مهمترین وظیفه مجلس خواندند و با تأکید بر زیاد کردن مستمر کیفیت قانون گذاری، نکات مهمی را در این زمینه بیان کردند.

«توجه به اولویتهای کشور و پرهیز کامل از قانونگذاری در زمینه پرسشها کم اهمیت» نخستین توصیه ایشان بود.

مجلس درمواردی مثل تروریسم وپولشویی مستقلا قانون بگذارد / رهبر معظم انقلاب

حضرت آیت الله خامنه ای به نمایندگان ملت خاطرنشان کردند: شما جهت خدمت به ملت فقط چهار سال مهلت دارید، بنابراین لحظه لحظه ی آن را صرف قانونگذاری در پرسشها مهم و دارای اولویت کنید.

«عملی بودن قوانین» و «پرهیز از قانونگذاری در پرسشها خلاف مصلحت کشور» دو توصیه دیگر رهبر انقلاب خطاب به نمایندگان مجلس بود.

ایشان در همین بحث در زمینه معاهدات و کنوانسیونهای بین المللی گفتند: این معاهدات ابتدا در اتاقهای فکر قدرتهای بزرگ و جهت تأمین منافع و مصالح آنها پخت و پز می شود و سپس با پیوستن دولتهای همسو یا دنباله رو یا مرعوب، شکلِ به ظاهر بین المللی می گیرد به گونه ای که اگر کشور مستقلی مانند ایران، آنها را قبول نکند او را مورد هجوم شدید قرار می دهند که مثلاً ۱۵۰ کشور پذیرفته اند شما چطور آن را رد می کنید؟

رهبر انقلاب در تبیین راه صحیح برخورد با این گونه کنوانسیونها افزودند: همانگونه که راجع به «برخی کنوانسیونهای بین المللیِ اخیراً مطرح شده است در مجلس» گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل هست، باید مستقلاً در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانونگذاری کند.

ایشان افزودند: البته ممکن است بعضی مفاد معاهدات بین المللی خوب باشد ولی هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد به کنوانسیونهایی بپیوندیم که از عمق اهداف آنها آگاه نیستیم یا می دانیم که مشکلاتی دارند.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه بحث ضرورتهای قانونگذاری افزودند: قانون در درجه اول باید در جهت برطرف پرسشها مردم بویژه طبقات ضعیف و میانگین باشد و به گونه ای نباشد که آلت دست و در خدمت صاحبان زر و زور قرار گیرد.

«رعایت کامل جنبه های کارشناسی با استفاده از توانمندی های مرکز پژوهشهای مجلس و نیز آرا و دیدگاههای نخبگان خارج از مجلس» توصیه دیگری بود که رهبر انقلاب به نمایندگان ملت توصیه مؤکد کردند.

ایشان با انتقاد از بعضی تأثیرپذیری ها در مجلس از دیدگاههای غربی در بحث و بررسی پرسشها مربوط به «خانواده» گفتند: در قانون گذاری در پی حل واقعی پرسشها باشید.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: سبک زندگی غربی در تعارض با معنای حقیقی خانواده است و پرسشها لاعلاجی را جهت آنها به وجود آورده هست، بنابراین در قانون گذاری جهت حل پرسشها خانواده های ایرانی، نباید به نگاه غربی ها به زن، فرزند، پدر و مادر توجه کرد.

«قانونگذاری در جهت اولویت مهم کشور یعنی حل معضلات اقتصادی» دستور کار دیگری بود که رهبر انقلاب جهت مجلس ترسیم کردند.

ایشان با ابراز خرسندی از تشکیل جلسه سران و عنصرهای سه قوه جهت ورود جدی به پرسشها اقتصادی گفتند: این جلسه باید بِبُرد و با تصمیمات قوی، راه را جهت حل پرسشها موجود باز و مجلس نیز در همین جهت حرکت کند و به دشمن های اجازه سوءاستفاده از پرسشها اقتصادی ندهد.

«تازه گردانی و تنقیح قوانین»، «حذف بعضی قوانین گذشته که فلسفه وجودی و منطق تصویب خود را از دست داده اند»، «رفع بعضی قوانین متضاد و مسئله آفرین از جمله جهت تسهیل در فضای کسب و کار»، توصیه دیگر رهبر انقلاب در باب ضرورتهای قانونگذاری در منزل ملت بود.

ایشان با انتقاد از اجرا نشدن یا تأخیر در اجرای قوانین در بعضی دستگاهها تأکید کردند: قانون جهت اجرا تصویب می شود و مجلس اجرای قوانین را پیگیری و مطالبه جدی کند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر واکنش‌ها انقلابی نمایندگان یعنی «رفتار عاقلانه، مدبرانه و مجاهدانه» خاطرنشان کردند: شما در سوگند نمایندگی متعهد می شوید که از مبانی و دستاوردهای انقلاب و نظام صیانت کنید و عمل به این سوگند جز با واکنش‌ها انقلابی به معنای صحیح آن ممکن نیست، ضمن اینکه اگر به این تعهد عمل نشود، حضور نماینده در مجلس از لحاظ قانون اساسی و شرع دچار اشکال می شود.

رهبر انقلاب با اشاره به توصیه همیشگی خود به مسئولان کشور جهت «مدیریت جهادی» گفتند: باید روحیه، ایمان و انگیزه انقلابی بر رفتار، سخن گفتن و کارها نمایندگان مجلس حاکم باشد.

«حضور به موقع و کامل در کمیسیونها و صحن علنی مجلس»، «پرهیز کامل از سفرهای خارجی غیر ضرور» و «پرهیز از اشرافی گری» توصیه های دیگر رهبر انقلاب به نمایندگان بود.

حضرت آیت الله خامنه ای، «اشرافی گری» را بلای بزرگ کشور خواندند و افزودند: اگر خلق وخوی اشرافی جزو سبک زندگی ما شد، تبعات منفی آن از جمله ریزشها نهایی نخواهد داشت و کار خیلی مسئله می شود.

رهبر انقلاب در ادامه سخنانشان بحث «نظارت بر واکنش‌ها نمایندگان» را حتی از نظارت مجلس بر دولت و دیگر مجموعه ها مهمتر دانستند و تأکید کردند: هیأتی که در این زمینه در مجلس ایجاد شده است باید تقویت شود و به معنای حقیقی کلمه بر واکنش‌ها نمایندگان نظارت کند.

ایشان عملکرد مجلس شورای اسلامی به عنوان یک رکن اساسی نظام را تا به امروز خوب و رو به پیشرفت خواندند و تأکید کردند: این حرکت باید هرچه زیاد تقویت شود، لیکن کشور به استحکام ساخت درونی ملت و نظام نیاز دارد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به آشکار شدن روزافزون خباثت ذاتی زورگویان بین المللی افزودند: دیدن تصویرهای جنایت جدا کردن هزاران فرزند از مادرانشان در آمریکا، انسان را بی طاقت می کند ولی آمریکایی ها با خباثت کامل، فرزندان را از والدین مهاجر جدا می کنند.

ایشان حملات جنایت بار و خونین چند کشور دارای تسلیحات پیشرفته جهت خارج کردن یک بندر از دست مردم مظلوم یمن را نمونه ای دیگر از ذات خبیث زورگویان جهانی خواندند و افزودند: این دشمن های بشریت به علت ایستادگی و عدالت طلبی ملت کشور عزیزمان ایران با جمهوری اسلامی نیز دشمنی می کنند ولی ملت کشور عزیزمان ایران به فضل الهی با حفظ استحکام داخلی، بر آمریکا و دیگر دشمن های پیروز خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند:این جنایتکاران، شمرهای وقت هستند و به فرموده قرآن، هیچ عهد و پیمان آنها مورد اعتماد نیست و این حقیقت را ملت کشور عزیزمان ایران امروز به روشنی می بیند.

حضرت آیت الله خامنه ای در آخر سخنانشان تأکید کردند: دشمن های ملت کشور عزیزمان ایران به معنای واقعی کلمه باج طلب و زورگو هستند و بدیهی است که نظام، ملت و مسئولان کشور عزیزمان ایران زیر بار هیچ باج طلب و زورگویی نخواهند رفت.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، مدیر مجلس با بیان گزارشی از کارها مجلس در حوزه نظارت و قانون گذاری، گفت: در مجلس، ۲۰۰ جلسه علنی برگزار شد و ۱۰۹ قانون و ۱۴ مورد تحقیق و تفحص به تصویب رسید.

آقای لاریجانی با اشاره به بعضی از قوانینی که در مجلس دهم تصویب شده، خاطرنشان کرد: ۲۶ جلسه مجلس به مباحث مهمی نظیر بررسی اوضاع صندوق های بازنشستگی، پرسشها آب، مسئله سازی های دی ماه سال گذشته، پرسشها هسته ای و منطقه ای، اوضاع بانک ها و اشتغال و اولویت های اقتصادی کشور تخصیص داده شده است یافت.

رئیس مجلس افزود: مسئله تورم و طرح های عمرانی نیمه تمام مورد توجه مجلس است و در بودجه سال ۹۷ سازوکار جدیدی جهت حل آن در نظر گرفته شد.

آقای لاریجانی حساسیت نمایندگان به کارها خصمانه آمریکا و مقابله با تحریم ها را بسیار جدی خواند و گفت: در شرایط حساس امروز کشور عزیزمان ایران با تدابیر هوشمندانه رهبر انقلاب ملت با سرافرازی از چالش ها عبور خواهد کرد.

رئیس مجلس افزود: مجلس شورای اسلامی با همه توان، در مقابله با دسیسه های بیگانگان می ایستد و در جهت امنیت و سعادت ملت کشور عزیزمان ایران بویژه در ابعاد اقتصادی با قوای دیگر همکاری صمیمانه خواهد داشت.

واژه های کلیدی: ایران | قانون | اسلامی | ایرانی | انقلاب | ایرانی | انقلابی | قانون اساسی | نمایندگان مجلس | رهبر معظم انقلاب | آیت الله خامنه ای

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog